drahokamová terapie

   Spinely ve špercích a klenotech

 

 

Spinel v současnosti

 

Obliba spinelů stoupá především s objevem tanzánských nalezišť, jež nabízejí velké množství barevných odstínů. Spinely dnes najdeme v mnoha krásných špercích, ale i různých ochranných a magických amuletech či talismanech. Zde je ukázka současné tvůrkyně Kateřiny Dočkalové, jež tyto unikátní osobní šperky  navrhuje.

 

 

Jak již bylo řečeno spinely můžeme najít ve špercích, pokladech a korunovačních klenotech po celém světě. Zde je zmínka o nejznámějších nejvzácnějších a nejcennějších z nich.

 

Údajně největší drahokamový spinel na světě vážící 500karátů (100gramů), vínově červené barvy se jmenuje Samařský, neboli Samara spinel. Byl ve vlastnictví mughalského vládce Džahangíra, soudě podle vyrytého nápisu na tomto kameni. Samařský spinel pochází z Pamiru, je 5,5cm dlouhý a s pěti sty karáty je největším klenotnickým spinelem světa, dosud oficiálně známým.

  

 

Na vrcholku carské ruské koruny nejdeme červený badachšánský-pamirský spinel vážící 414,3 nebo 398,7karátů.

Spinel zvaný Khirádža-i-alam, neboli rubín Timúra Lenka, leštěný kámen s rytými nápisy o váze 352,4karátů se nachází v pokladu britské královny.

Dalším známým spinelem je červený spinel až pyropové nebo rubínové barvy o váze 270karátů, jehož se v Indii zmocnil perský dobyvatel Mughalské říše, známý Nadir Šáh.

Dále rubín „Černého prince“ z britské královské koruny se 140 až 160 karáty a velký červený spinel na čele Svatováclavské koruny s odhadem 120 až 130 karátů.

 

 

Unikátním kamenem je červený spinel vyřezaný do podoby draka v řádu zlatého rouna a spolu s modrým démantem Hope uložený v klenotnici boha Apollona pařížského Louvru se 107karáty.

 

 

Dalším známým spinelem je červený spinel až pyropové nebo rubínové barvy o váze 270karátů, jehož se v Indii zmocnil perský dobyvatel Mughalské říše, známý Nadir Šáh.

Z Pamíru také pochází 532 karátů velký kulatý červený spinel, ze kterého byly po prozkoumání kamene vybroušeny fasetové kameny zvané Kateřina a Kateřinka mající 146,43 a 27,81 karátů.

Íránský poklad obsahuje též smaragdovou a diamantovou královninu tiáru s ústředním, 25karátovým růžovým spinelem. Koruna manželky šáha Pahlavího byla zhotovena ke korunovaci roku 1967 a je zdobena 105 perlami, 38 smaragdy, 34 rubíny a dvěma postranními velkými červenými spinely a 1469 diamanty.

Trůn vládce Nadir šáha v Teheránu je zdoben 26 733 drahokamy, mezi nimiž vyniká 35 karátový rubín, 225 karátový smaragd, a čtyři velké červené pamirské spinely ,vážící kolem 65 karátů.

I Íránském pokladu je také uloženo žezlo dlouhé 73cm, korunované sedmnácti karátovým diamantem a osmi zhruba 40 karátů vážícími spinely.

Velký vínový spinel zdobí vrchol žezla českých korunovačních klenotů.

 

Vyhledávání

 

 

ODKAZY

 

www.umeniorientu.cz

www.samanskajurta.cz